Mehmet İMAMOĞLU
Sitemizin Yazılımcısı ve Logo Çizeri

Kahramanmaraş Afşinli bir ailenin oğlu olarak 1987'de Hollanda'da dünyaya geldim. Bir süre Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde Yapı-İnşaat Mühendisliği Fakültesinde okudum. Aynı üniversitede Gayrimenkul Yönetme ve Geliştirme Yüksek Lisans Programına devam ettim. Farklı hobilerim olması nedeniyle eğitim hayatım çok uzun sürdü. Şuan ise Hollanda'da yüklenici inşaat firmasında proje koordinatörü olarak çalışmaktayım.

1999 Yılından itibaren Kahramanmaraşspor’a bir ilgim doğdu. Sadece Teleteks'ten puan durumunu takip edebilmekteydim. 5 Yıl sonra sanal alemde baktığımda Kahramanmaraşspor’a dair henüz hiç bilgi yoktu. Renkleri hakkında dahi bir bilgi bulunamıyordu. Ufak bir ön araştırma yaparak 2005 yılında evvela bir taraftar sitesi kurdum. Elimde bir tane kulüp logosu vardı. Kaynak yetersizliği nedeniyle sitenin büyük bir bölümünü logomuz kaplıyordu aslında. Elimde kulübe dair tek bilgi olan bu logo bile daha sonra bulduğum arşiv fotoğraflarına göre yanlıştı. Bu yüzden bir kaç kez üzerinde düzenleme yaptım. Site zamanla çok ziyaretçi çekti. İki-üç sene içerisinde sitemiz rakip takımların da gözdesi olmuştu ve örnek alınmaya başlanmıştı. Sitemizdeki “gelecek maç” bölümü için rakip takım logosunu bulmak her zaman sıkıntıydı. Bir logo bulsak dahi genelde kalitesi çok zayıftı. Belki de o zamanki kulüp sitelerinin en büyük sorunu bu “gelecek maç” kısmıydı. Logo çizmeye bu vesileyle başladım. İlk çizdiğim logo Kahramanmaraşspor'un eski rakiplerinden Cizrespor logosuydu. Bu logo (ufak hatalara rağmen) halen internette rahatlıkla bulunmakta ve uzun süre TFF sitesinde de yer almıştır. Cizrespor logosundan sonra aynı gruptaki bir çok rakibin, daha sonra tüm ligin, daha sonra bütün profesyonel liglerin, daha sonra Kahramanmaraş amatörlerinin ve daha sonra diğer amatörlerin logolarını çizmeye başladım. Kütüphanem böylelikle genişledikçe genişledi. Sitemizdeki en torpilli bölüm ise Kahramanmaraş amatör kulüpleri.. =)

Bu logolar Kahramanmaraşspor sitesinde yılda 2 kez kullanılmaktaydı. Ama logoyu arayan, ihtiyacı olan bir çok insan olduğunu fark etmiştik. Sitemizin e-postasına sık sık 'bu logoları nerden buluyorsun?' şeklinde sorular geliyordu. Ayrıca diğer ülkelerde logoların rahat bulunabileceği kaynak siteler varken, Türkiye’de henüz böyle bir çalışmanın yapılmamış olması beni üzüyordu. Aslında 2006’dan beri böyle bir site kurma niyetim vardı. Ama yalnız başıma çok zordu. Bir arkadaşımızın aynı fikri varmış. O da Barbaros beyle tanışmış daha önce. Böylelikle 2009'da sitemizi kurduk. Sitemizi günde 200-300 arası insan ziyaret ediyor ve bu çalışmanın başarılı olduğunu Türkiye Kupası maçlarını yayınlayan A Spor, 1. Lig maçlarını yayınlayan TRT ve zaman zaman 2. ve 3. Lig maçlarını yayınlayan Bein’de sitemizden alıp kullandığı logolardan anlayabiliyoruz. (Logolarda her çizerin kendisine ait olduğunu bildiği bir detay vardır =) ). Uluslararası futbol siteleri de ayrıca sitemizdeki logolardan faydalanmaktadır. Yine çeşitli bilgisayar oyunu geliştiricileri de logoları şuan bulunduğunuz siteden almaktadır. Türkiyemize güzel bir çalışma kazandırdığımızdan dolayı gurur duyuyorum ve bu çalışmaya ilgi duyup sitemize ziyarette bulunmanızdan dolayı ekibimiz adına teşekkür ediyorum.

Savaş KARAMAN
Sitemizin Güncelleyicisi

Bir süredir FutbolLogo'da logo çizeri ve site güncelleyicisi olarak görev yapmaktayım. Asıl mesleğim güvenliktir. 1986 İzmir doğumluyum, aslen Erzurum'dan geliyoruz. Logolara olan merakım 12 yaşındayken başladı. Yaklaşık 7-8 yıl boyunca gazetelerden logo koleksiyonum vardı. Daha sonra gazete ve televizyonda net göremediğimiz logoları kafamdan çizmeye başlamıştım. Bu siteyle irtibata geçip paylaşımlar yaparak ekibe katılmış bulunuyorum.

Barbaros TAMER
Sitemizin Logo Çizeri

1959 Ankara Küçükesat doğumluyum. İlkokula Kavaklıdere'de başladım, Kurtuluş'ta bitirdim. Orta öğretimini İstanbul Yesilyurt'da tamamladım. Liseyi ise Adana'da Endüstri Meslek Lisesi'nde okudum. 1978 Senesinde Almanya'ya geldim, önce teknik üniversiteye, sonrasında ise Berlin Sanat Akademisi'ne devam ettim. Bu arada evlendim (1982) ve maalesef eğitimimi bitiremeden çalışma hayatına atıldım. 20 Yıl boyunca ünlü bir otomotiv firmasında enjeksiyonlu plastik makinaları ustabaşı olarak hizmet verdim. Buradan ayrıldıktan bir sene sonra 2005 senesinde ağır bir kalp krizi geçirerek malulen emekliliğe ayrıldım. Şimdilerde kendimi amatör grafiker olarak yetiştirmeye çalışıyorum.

Futbola ilgim Adana'da lise yıllarında başladı. Okul takımı, mahalle takımı derken Adana Demirspor genç takımında antremanlara katıldım. Ama lise bitince babam, bizim Almanya macerasının başlama vuruşunu yaptı. Almanya'da da Berlin Sakaryaspor adında bir amatör takımda 1996'ya kadar top koşturdum. O yıl sakatlandım ve futbolla ilişkim o zamandan beri dijital ortamda devam ediyor. İyi bir Beşiktaş taraftarı olduğumu söyleyebilirim, ancak fanatik değilim. Yurt dışında mücadele veren tüm takımlarımızı gönülden destekçisiyim. Bu sitede yer almama vesile olan Oğuz Kağan kardeşime teşekkür ediyorum.

Eminim; Oğuz, Mehmet ve ben çok güzel bir takım oluşturacağız ve amatör futbola az da olsa katkı sağlayacağız..